Aktualności
 
Szkoła Podstawowa nr 6
im. Ryszarda Peryta


ul. św. Kingi 1
65-215 Zielona Góra
tel/fax 68 454 87 47
e-mail: sp6.zgora@gmail.com


Inspektor ochrony danych:
Kamil Kolenik, tel. 880 100 367
email: iod1@cuw.zielona-gora.pl









Nowa strona internetowa szkoły SP 6


ze11.pl




Ćwiczenia doskonalące koncentrację »
20-11-2020
 
Dzień dobry, ćwiczenia doskonalące koncentrację mogą być bardzo proste.
- Mogą polegać na przykład na obserwowaniu czegoś, co bardzo wolno się zmienia. Wspólne rodzinne wpatrywanie się w płonącą świeczkę (kto dłużej wytrzyma), czy chmury płynące po niebie, to przyjemne i nie wymagające żadnego przygotowania ćwiczenia.
- Innym przykładem może być włączenie radia w pokoju obok i ustawienie go dość cicho. uczeń może ćwiczyć koncentrację starając się dosłyszeń i zrozumieć informacje mimo zakłóceń.
Innym zbliżonym ćwiczeniem jest próba usłyszenia i zapamiętania jak największej liczby różnorodnych odgłosów dobiegających zza okna nie ?odpływając myślami?. Pomocne mogą być także zabawy w poszukiwanie różnic między rysunkami itp.
Pośrednio do poprawy koncentracji przyczynić się może uczenie się nowych skomplikowanych rzeczy jak żonglowanie, pisanie ręką niedominującą, rysowanie obrazków będących lustrzanym odbiciem itp.
Zawsze warto przy takich okazjach zwrócić uwagę na to, by wyeliminować z życia
czynniki, które zdecydowanie negatywnie wpływają na koncentrację, takie jak nadmiar mediów, niedobory snu, czy nadmiar cukru w diecie. Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia , w którym się uczymy.
Przykładowe ćwiczenia
Ćwiczenie 1

Wybierz dowolną myśl (np. Moje zdrowie lub Moja rodzina lub Mój zwierzak) i sprawdź jak długo jesteś w stanie utrzymać ją w swoim umyśle. W pierwszym etapie dobrze jest mieć pod ręką zegarek kontrolować upływ czasu. Załóżmy, że postanowiłeś myśleć o zdrowiu. Myśl o zdrowiu jako o największym z darów. Nie pozwól pojawić się żadnej innej myśli. Gdy tylko jakaś zacznie się formułować, odsuń ją od siebie. Niech codzienna pięciominutowa sesja w pełnym skupieniu stanie się Twoim nowym nawykiem. Ćwicz tak długo, aż będziesz w stanie wykluczyć wszystkie myśli poza tą jedną wybraną.

Ćwiczenie 2
Weź książkę i policz słowa na dowolnej stronie. Policz je ponownie, aby upewnić się, że wynik jest prawidłowy. Licz głośno w myślach oraz samymi oczami.

Ćwiczenie 3
Zaopatrz się w mały, prosty obiekt taki jak łyżeczka, widelec albo szklanka. Skoncentruj się na nim i obejrzyj uważnie ze wszystkich stron bez opisywania go, tak aby w Twoim umyśle nie pojawiły się żadne słowa. To wszystko, po prostu uważnie obserwuj obiekt nie opisując go
w myślach słowami.

Ćwiczenie 4
Narysuj niewielką figurę geometryczną, mniej więcej długości 10cm, taką jak trójkąt, kwadrat lub koło. Pomaluj ją na dowolny kolor i skoncentruj się na niej. Nie pozwól aby w Twojej głowie pojawiły się jakiekolwiek słowa, istnieje tylko ta figura. Uważnie obserwuj figurę trzymając ją przed sobą przez trzy minuty jeśli poczujesz zmęczenie swoich oczu przerwij ćwiczenie.

Ćwiczenie 5
Połóż się wygodnie i rozluźnij wszystkie mięśnie. Skoncentruj się na oddechu. Nie zwracaj uwagi na nic innego. Weź spokojny głęboki wdech i wolno wypuszczaj powietrze. Zrób tak dziesięć oddechów głośno licząc.

Ćwiczenie 6
Usiądź na krześle i umieść na stole przed sobą zegarek wyposażony we wskazówkę sekundnika. Podążaj za nią wzrokiem. Wytrzymaj trzy minuty nie myśląc o niczym innym tylko o tej wskazówce. Zawsze podczas ćwiczeń staraj się pozostawać w całkowitym bezruchu.

Ćwiczenie 7
Zamknij oczy i wyobraź sobie przed sobą cyfrę jeden. Kiedy obraz będzie już wyraźny powiedz do siebie w myślach ?jeden?. Pozwól jedynce zniknąć i wyobraź sobie cyfrę dwa. Kiedy zobaczysz wyraźnie przed sobą widmo dwójki, pomyśl ?dwa?. Jeśli tylko będziesz w stanie, powtarzaj całą procedurę aż do stu.

Ćwiczenie 8
Połóż się wygodnie i rozluźnij wszystkie mięśnie. Skoncentruj się na biciu serca. Niech twój oddech będzie spokojny i głęboki. Zamknij oczy i licz w myślach od 99 co 2 w dół (99, 97, 95?). Nie zwracaj uwagi na nic innego.

Ćwiczenie 9
Każdy z nas potrafi liczyć do 4, teraz jednak zrobisz to w niekonwencjonalny sposób. Będziesz liczyć z przesunięciem, by po zakończeniu cyklu (1, 2, 3, 4) kolejna cyfra stanowiła początek cyklu (2, 3, 4, 1) ? schemat: 1234, 2341, 3412, 4123, 1234. Kontynuuj tę zabawę. Licz w myślach lub na głos. Sprawdź, ile czasu jesteś w stanie utrzymać stan koncentracji na zadaniu (bez pomyłek).

Ćwiczenie 10
Masz cztery pozycje dłoni gdy złożysz je jak do modlitwy:
1. dłonie wewnętrzną stroną ustawione do góry (jak do modlitwy)
2. dłonie wewnętrzną stroną ustawione do dołu
3. dłonie wewnętrzną stroną ustawione do wewnątrz
4. dłonie wewnętrzną stroną ustawione na zewnątrz
Rozpocznij liczenie - 1 pierwsza pozycja dłoni, 2 druga pozycja dłoni itd. liczenie łączysz p z odpowiednimi pozycjami dłoni. Jak dojdziesz do wprawy, zacznij liczyć z przesunięciem cyfr (ćwiczenie 9). W odróżnieniu od poprzedniego ćwiczenia liczenie nie ma wpływu na schemat ruchowy, który jest cały czas taki sam.
Gdy masz za dużo energii można koncentrować się na nauce przy pomocy ?jeży? takich gumowych dmuchanych przyrządów do ćwiczeń, na których można siedzieć. Można się na nich bujać i ruszać w różne strony dostarczając sobie wrażeń a zarazem wykonywać inne czynności związane z nauką. Dobrze wpływa także możliwość trzymania w rękach czegoś, czym można się bawić. Sprawdzają się różne rzeczy ? od ?gniotków? (baloników wypełnionych mąką, czy piłeczek ze styropianem) na klockach lego kończąc.
 
Załączniki

  1. Ćwiczenia doskonalące koncentrację

       
            
     
   
 © ePartner - Zielona Góra 2024 Kontakt z redaktorem serwisu